TKP'den Gebze'de büyük buluşma: Halkın seçeneği güçleniyor

TKP'den Gebze'de büyük buluşma: Halkın seçeneği güçleniyor

TKP, 'Halkın seçeneği güçleniyor' başlıklı toplantılarının ilkini greve çıkacak metal işçilerinin kenti Gebze'de gerçekleştirdi.

Türkiye Komünist Partisi'nin "2018'de aydınlığa çıkmak için" başlıklı çağrısında "Türkiye çaresiz değildir, halkın gerçek seçeneği güçlenecektir" ifadelerine yer verilmişti.

TKP, "Halkın seçeneği güçleniyor" başlıklı toplantılarının ilkini bugün Gebze'de gerçekleştirdi. 

Yoğun katılımla geçen etkinlik, TKP üyesi Mustafa Tozkoparan'ın konuşmasıyla başladı. "Milli güvenliği bozucu nitelikte" bahanesiyle AKP tarafından yasaklanan metal grevi ve metal emekçilerine selamla konuşmasına başlayan Tozkoparan, TKP'nin emekçiler için mücadele merkezi olduğunu vurguladı. 

Tozkoparan'ın konuşmasının ardından sözü TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan aldı. Okuyan konuşmasına Erdoğan'ın "OHAL'i grev tehdidi olan yere müdahale için kullanıyoruz" sözlerini hatırlatarak başladı. Okuyan, ''OHAL bugün metal işçilerin mücadelesine vuruluyor. Grev hakkı elden alınamaz, bir yerde sömürü varsa eşitsizlik varsa patronlar varsa orada illa ki mücadele sürecek. Bu mücadele Erdoğan'ın fetvalarına sığmaz'' dedi. 

Emek sömürüsünün olduğu yerde barış, demokrasi ve hukuktan bahsedilemeyeceğini ifade eden Okuyan, ''Türkiye'de sermaye düzeni hüküm sürüyor. 'Ülkeye önce barış gelsin, önce ülkeye demokrasi gelsin, adalet gelsin' diyorlar, sömürü düzeninde barış imkansızdır, sermaye yayılmak zorunda kapitalizm savaş üretir, silah sanayi savaşla besleniyor, 'kapitalizm sürsün ama barış olsun' demek yalancılıktır'' diye konuştu.

 

'HEPİNİZİ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ'

Okuyan konuşmasını şöyle sonlandırdı:

"Ya ülkemizi cennete çevireceğiz, sömürüyü yeneceğiz ya da batacağız. Erdoğan'dan kurtulacağız diye daha berbat alternatiflerine yönelinmez. Biz kendi alternatifimizi yaratmak için buradayız. TKP'nin sözü doğruysa o söz güçlenecek. Son üç ayda yirmiye yakın örgüt açtık, buralara giremezsiniz denilen yerlere de giriyoruz. Burası bizim ülkemiz. Yolumuz açık ve hepinizi bu mücadeleye çağırıyoruz."

Okuyan'ın ardından sözü alan sanatçı Orhan Aydın, gericiliğin ve piyasalaşmanın tek alternatifinin sosyalizm olduğunu vurguladı.

"13 yaşındaki çocuklar hamile bırakılırken, gericilik büyük bir bayrak açmışken, eğitim ve sağlık paralı hale getirilmişken halen 'ne yapılacak' diye sorgulayanlar var" ifadelerini kullanan Aydın, söz konusu sorunun yanıtının basit olduğunu ifade etti. 

"Bunun cevabı çok açık" diyen Aydın, "16 yıldır bu coğrafyayı daha dibe itmeye çalışanlara karşı tek alternatif bu ülkenin komünistleridir. Umutsuzluğa gerek yok, bizim coğrafyamız çok zengin, bizim coğrafyamızda umut hep vardır. Dayatılan her şeye karşı çıkarak bu düzenin sonunu getireceğiz" ifadelerini kullandı. 

İŞÇİLERDEN MESAJ VAR

Orhan Aydın'ın konuşmasından sonra, 2 Şubat'ta tüm yasaklamalara rağmen greve gidecek olan metal işçilerinin mesajları okundu.

BÖHLER İŞÇİLERİ

Böhler Uddeholm işçileri tarafından gönderilen mesajda, "Sınıf kardeşlerimiz, emekçi dostlarımız dayanışma, hak aramak, mücadele etmek sınıfını bilmek... Bir kısmımız bu kavramlarla yeni tanıştık. Bilmek yetmezdi, hayata geçirmeliydi. 'Ne yapmalı' dediğimizde ise bir akıl hep bizimle, yanımızda ve önümüzdeydi. O akıl partiydi, örgütlü mücadeleydi. Bizler işçi sınıfı mücadelesini kazanmanın yolunun partili mücadeleden geçtiğini bilen işçiler olarak, içinden geçtiğimiz sürecin sınıfın örgütlü gücü olmadan aşılamayacağını düşünüyoruz. Bu toplantının bu doğrultuda atılmış güçlü bir adım olduğunu biliyor ve bütün katılımcıları selamlıyoruz. Halkın seçeceği güçlenecek, işçi sınıfı kazanacak" ifadelerine yer verildi. 

GENERAL ELEKTRİK İŞÇİLERİ

General Elektrik işçilerinden gelen mesajda ise şu ifadelere yer verildi:

"General Elektrik işçileri olarak 'halkın seçeneği güçleniyor' etkinliğinde yer almaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin gelecek güzel günlerini bu düzenin hiçbir pisliğine bulaşmamış emekçilerin kuracağına inanıyoruz. İşçi sınıfının en ileri örgütünün parti olduğunu biliyor her geçen gün yeni saldırılarla pekiştirilen sömürü düzenine karşı emekçi kardeşlerimizi partiyle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Patron örgütü MESS'i parçalayan General Elektrik işçileri olarak patronların ve iktidarın saldırılarına karşı emek mücadelesine devam eden fabrikalardaki işçi kardeşlerimize dayanışma duygularımızı iletiyoruz."

SARKUYSAN İŞÇİLERİ

Sarkuysan işçilerinden gelen mesajda ise "Kalpleri İşçi sınıfı mücadelesinde birlikte olan tüm emekçi dostlarımıza. Bizler Sarkuysan partili işçileri olarak TKP'yi selamlıyor ve sınıf mücadelesinde partimize olan inancımızı en devrimci duygularla belirtmek istiyoruz. Bizler partili mücadele ile sınıfla dayanışmayı, paydaş olmayı, hak aramayı, umutla bakmayı ve sermaye barbarları ile kavga etmeyi partili kimliğimizle öğrenmiş ve öğretecek komünist işçileriz. Ortak akılla mücadeleyi, ön görüşüyle nerede ne yapacağını, parti ahlakıyla nasıl yaşayacağımızın yolunu partimiz göstermiştir. Bugünkü yaşadığımız karanlığın, pisliğin, barbarlığın ancak sınıf kavgasıyla yok olacağını; kapitalizmin ülkemizde yaşattığı tüm olumsuzlukları sona erdirmenin ve onların düzenini yerle yeksan etmek partiyi sınıf iktidarına taşımakla mümkündür. Bu bir ütopya değil gerçeğin ta kendisidir. Ve kesindir, olacaktır. Aynı zamanda metal işçisinin grevini selamlıyoruz. Haklı mücadelelerinde partili metal işçileri olarak yanlarında olacağız ve bu grevlerde mücadeleyi daha da büyüterek sermaye ve onun siyasi iktidarlarından hesap soracağız" denildi. 

BOSAL İŞÇİLERİ

Bosal işçilerinden gelen mesaj şu şekilde:

"İşçi sınıfı bayrağını yere düşürmeyenlere selam olsun. Bizler de fabrikamızda patron ve faşist sendikanın saldırıları sırasında sınıf bayrağını hiç yere düşürmedik. Şimdilerde patron örgütü MESS’e karşı dövüşüyoruz. O bayrak yine yere düşmeyecek. Biz emekçiler çok düşük ücretlerle, çok ağır çalışma koşullarına maruz kalıyoruz. Her yıl binlercemiz iş kazalarında ya sakat kalıyor ya da ölüyor. Adı konmuş hiçbir savaşta böyle rakamların olmadığını biliyoruz. Patron sınıfı bizleri sömürüyor, aç bırakıp öldürüyor, yani patronlar bize savaş ilan ediyor. O zaman biz de patronlara karşı fabrikalarda yumruk mesafesinde işçi sınıfının en ileri mevzisi ve biricik seçeneğinde örgütlendiğimizi ve örgütlediğimizi ilan ediyoruz. Selam olsun halkın biricik seçeneğine!"

MATA AUTOMOTİVE İŞÇİLERİ

Mata Automotive işçilerinden gelen mesajda "Sevgili yoldaşlarımız, emekçi dostlarımız, bulunduğumuz mevcut süreçte, yaşadığımız problemler ve sıkıntıların sebebi köhneleşmiş, duyarsızlaştırılmış bir toplum haline gelmemizdir. Bugün yaşadığımız hak kayıplarının ve hak gasplarının sebebi halkın örgütsüz olması, ve sistemin alternatifsiz olduğu algısına teslim olmasıdır. Bizler Mata Automotive işçileri olarak, fabrikalardaki özel iş sözleşmelerinin değiştirilmesinin aracı nasıl sendikalarsa toplumsal hayatta tabi kalındığımız mevcut sistemin de temelini oluşturan anayasayı değiştirmenin tek aracı olan partimizdir diyoruz ve halkın seçeneğini güçlendiriyoruz. Fabrikalardaki örgütlülüğü fabrikalardan taşırmak için işçi sınıfının iktidarı için partili mücadele diyoruz" ifadeleri kullanıldı.

YENİ ÜYELERE ROZET TÖRENİ

Ülkenin dört bir yanındaki emekçilere, öğrencilere ve aydınlara çağrıda bulunan TKP, yeni üyeleriyle yoluna devam ediyor. Gebze'de yapılan "Halkın seçeneği güçleniyor" toplantısında işçi mesajlarının okunmasının ardından TKP'ye yeni üye olan emekçilere ve öğrencilere rozetleri düzenlenen bir törenle takıldı.