TKG Dolmabahçe'de Üç Fidan'ı andı

TKG Dolmabahçe'de Üç Fidan'ı andı

Türkiye Komünist Gençliği bugün Domabahçe'de 6 Mayıs 1972'de idam edilen üç gençlik önderini andı.

Türkiye'deki 68 gençlik hareketinin önderleri arasında yer alan ve Üç Fidan olarak anılan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan; sağcı milletvekillerinin oyuyla 6  Mayıs 1972'de idam edilmişti.

Türkiye Komünist Gençliği (TKG) bugün saat 16.00'da Dolmabahçe'de gerçekleştirdiği buluşmayla Gezmiş, Arslan ve İnan'ı andı. 

Bundan 50 yıl önce, üniversite gençliğinin ABD'nin 6. Filosu'na bağlı askerleri Boğaz'a döktüğü yer olan Dolmabahçe'de düzenlenen etkinlikte, "Emperyalizmi yeneceğiz, Sosyalist Türkiye'yi kuracağız" yazılı pankart taşındı. 

'KİMSEDEN MEDET UMMADILAR'

Buluşmada TKG adına açılış konuşmasını yapan Baran Nevcanoğlu, "Türkiye topraklarına yurtseverlik tohumları eken üç devrimci genç, kimseden medet ummadı" ifadelerini kullandı.

"TKG'nin, Denizlerin bıraktığı yurtseverlik mirasını ileri çekmeyi görev bildiğini" vurgulayan Nevcanoğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: 

Bu görev bilinciyle geçtiğimiz dönem emperyalizme karşı kampanya başlattık. Emperyalizm dünya sistemidir dedik. İçerisinden geçtiğimiz karanlığı kötü insanlar yaratmadı. Trump’ın, Merkel’in, Erdoğan’ın hakkını verelim ama onlar bu düzen bu kadar kötü ve karanlık olduğu için iktidardalar. Bunu çok iyi biliyoruz ve 'Herşey Erdoğan’ı devirmek için; Abdullah Gül de Muharrem İnce de desteklenmeli' diyenlere biz yokuz diyoruz.

Konuşmasını TKG'nin Şubat ayında başlattığı antiemperyalist kampanya kapsamında gerçekleştirilen eylemleri özetleyerek sürdüren Nevcanoğlu, "Deniz’e, Yusuf’a, Hüseyin’e sözümüz Sosyalist Türkiye olacak. Başladığımız işi mutlaka bitireceğiz. Ve yoldaşlarımızın isimleri Sosyalist Türkiye’nin liselerinde, üniversitelerinde, kütüphalerinde yaşayacak" diyerek sözlerini noktaladı.