Bugünü ve yarını kazanmak için örgütleniyoruz!

Üsküdar Toplantısı
Bugünü ve yarını kazanmak için örgütleniyoruz!

Türkiye Komünist Partisi, 'Halkın Seçeneği Güçleniyor' buluşmalarına bugün İstanbul Üsküdar’da düzenlediği geniş katılımlı etkinlikle devam etti.

“Halkın Seçeneği Güçleniyor” buluşmalarının Üsküdar toplantısı Aktürk Düğün Salonu’nda, Aydemir Güler’in konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleşti.

TKP Üsküdar İlçe Örgütü adına etkinliğin açılış konuşmasını Banu Yıldırım yaptı. 

“97 yıl önce partimizin kurucuları Mustafa Suphi ve yoldaşlarının katledilmesi bizim için yalnızca bir takvim yaprağı ve nostajik bir anma etkinliğinin konusu olamazdı. Mustafa Suphi ve yoldaşlarının anılması, Türkiye’de sosyalizm mücadelesinin bu topraklarda kök salmasının bir vesilesi olarak görülmelidir” diyen Yıldırım, TKP'nin gerçekleştirdiği etkinlikler ve açtığı parti binalarıyla, komünistlerin bu topraklardan ümidini kesmediğini hatırlattı.

“Üsküdar’daki birçok kamu binasının Ensar Vakfı gibi gerici vakıflara tahsis edildiğini ifade eden Yıldırım, "Halkın ortak değerleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Üsküdar’da da saldırı altında ama biz ne Üsküdar'da ne de Türkiye'de karanlıktan ibaret bir tablo görmüyoruz. Etkinlik için yaptığımız çalışmalarda Üsküdar’ın aydınlık insanlarıyla temas ettik. Burada o dostlarımızın olduğunu biliyoruz. Bizim bakmamız gereken ve bize güç katan da budur” dedi.

TÜRKİYE NASIL YÖNETİLİYOR?
Mustafa Suphi ve yoldaşları için hazırlanan videonun gösteriminin ardından sözü alan Aydemir Güler, “Dün akşamki haberlerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye için ateşkes kararı aldıklarını okuduk. Türkiye’yi yönetenler bu kararı canıgönülden destekledikleri bildirdiler. Ama karar kendilerini bağlamıyordu. Şam’ın doğusundaki bir kentte geçerli olabilirdi ama Afrin’de olamazdı. Son şeker fabrikalarının satılması gündemdeyken birileri 'şeker hastalığı çok yaygın Türkiye’de, şimdi azalacak' dedi. Türkiye böyle yönetilebilir mi? Sıkışınca bir meczubu çıkartıyorlar ve asansör hikayeleri anlatıyorlar" dedi.

İKTİDAR VE MUHALEFET HALKLA DALGA GEÇİYOR
CHP’nin birkaç sene önce Mustafa Kemal’in anması dolasıyla camide mevlüt okuttuğunu hatırlatan Güler, ”Türkiye’nin yakın tarihinde Mustafa Kemal’in laisizmin bayrağı olduğunu kimse inkar edemez. '10 Kasım’larda camiye mi gireceğiz? Türkiye’de muhalefet böyle yapılmak istemiyor. Şimdiki dönemde CHP’de siyaset kadın figürler üzerinden yapılıyor. Evet, kadınların büyük baskı altında olduğunu biliyoruz. İyi de ya o kadın aynı zamanda Kemal Derviş'i destekliyorsa ne olacak ya da savaştan yana olan Kılıçdaroğlu’nun desteği ile ‘sol muhalefet’ yapıyorsa. Buradan kadın olduğunu için sol muhalefet çıkar mı? Türkiye nasıl yönetiliyorsa, Türkiye’de düzen için muhalefet de öyle ‘muhalefet’ ediyor. Türkiye’yi yönetenler Türkiye halkıyla dalga geçiyorlar, muhalefet yapanlar Türkiye halkıyla bir kez daha dalga geçiyorlar” dedi.

TÜRKİYE HALKININ TKP'NİN SESİNE İHTİYACI VAR
Güler “Herkes elini vicdanına koysun. TKP haksız mı? TKP, ‘Adalet yürüyüşünden pek de bir şey çıkacağa benzemiyor’ diyerek dostlarını, Türkiye halkının uyarırken haksız mıydı? TKP, ‘Başka ülkelerin içişlerine müdahale edilerek ilerleme sağlanamaz’ dediğinde haksız mıydı? TKP özelleştirmelere karşı çıktığında haksız mıydı? Şimdi bu kadar haklı çıkmışken haklılığımızla övünmek için değil, bugünkü kabusu değiştirmek için bu sesin örgütlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu ses örgütlenmezse bu kabus bitmez" dedi.

Sadece gelecek için değil bugünü de kazanmamız gerektiğiniz ifade eden Güler, bugün verilen mücadelelerin önemine dikkat çekerek Elbistan’daki şeker fabrikasının özelleştirilmesi, İzmir’de ulaşım zammı, İstanbul üçüncü havalimanında yaşam ve çalışma koşullarına karşı verilen mücadeleler, metal işçilerinin mücadelesinden örnekler verdi. Güler, TKP güçlendikçe adaletsizliklerin azalacağına, işçilerin cesaret kazanacağına vurgu yaptı ve toplantıya katılanları TKP'de örgütlenmeye çağırdı. Aydemir Güler'in konuşmasının ardından yeni TKP üyelerine rozetleri takıldı.