Boyun Eğme 226

Geleceğimizi virüs değil bu düzen karartıyor

Salgına karşı ilk önlem okulların kapatılması oldu. Tüm dünya karantina önlemleri üzerinde dururken aksı mümkün olamazdı. 

Sorun şu ki, okullarda birbirlerine karışıp virüsü yaymasınlar denilen öğrencilerin ana babalarının çalıştığı fabrikalar (eğer iş ve sipariş varsa!) çalışmaya devam ediyordu.

“Okulları kapattık, uzaktan eğitime geçiyoruz. Zaten biz de düşünüyorduk bu konuyu, denemesini de yapmış olacağız” dediler.

Televizyondan yayınlanan dersler sayesinde veliler çocuklarının nasıl bir eğitim girdabının içinden geçmiş olduklarını görmüş oldu sadece! 

EBA dediler, “eğitimde bilinmeyen arızalar” olarak açılımı oldu. Aylar sonra hâlâ “yaşanan yoğunluk nedeniyle, giriş saatlerine getirilen” sınırlama kararları ve bir hafta sonra bunların iptali kararları yayımlanıyordu.

Uzaktan eğitimin evinde sağlıklı bir bilişim altyapısı olmadığı için daha ilk adımda diskalifiye ettiği öğrencilerin yarıdan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Bursa’da Eğitim-İş sendikasının öğretmenler üzerinden yaptığı bir ankete göre uzaktan eğitim platformunu düzenli kullanan öğrencilerin oranı beşte biri bulmuyor.

Burada sadece bir eğitim sorunu yok! Burada büyük, çok büyük bir adaletsizlik var!

Sermaye sınıfı ve AKP iktidarı bu soruna çözüm aramak bir yana gündeme bile getirmemeyi tercih etti.

Sonra sınavlar konusu gündeme geldi. Karne notlarını “ilk dönem ne aldıysa, ikinci döneme aynısını yazıyoruz” esası ile alan öğrencilerin lise ve üniversite yerleştirme sınavlarından söz ediyoruz.

Burada adaletsizliğe keyfilik ve halk düşmanlığı eklendi.

“Sınavlar iptal edilmeli mi? Bu koşullarda sınav yapılabilir mi?” sorularını tartışanlara kötü bir sürpriz yaptılar. Salgının ülkemizdeki ilk günlerinde Temmuz ayına ötelendiği söylenen sınavlar yeniden geri çekildi. 

İşler çok iyi gittiği, ülkemiz salgını atlattığı ya da sınavların sağlıklı koşullarda yapılması için özel olanaklar doğduğu için değil: Müşteri bekleyen turizm patronlarını daha fazla bekletmemek için!

Lise yerleştirme sınavları, skandal açıklamalar (çok çekiniyorsanız girmeyiverin sınava diyenler, siz daha neler göreceksiniz buyuranlar) korkutucu görüntüler, sınav sırasında fenalaşan öğrenciyle birlikte 14 günlük karantinaya alınanlarla yaşandı.

Bu hafta sonu YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) var. Üniversite sınavı yani. 

“Ertelensin” talepleri geri çevrildi. LYS’de yaşananlar da etkilemiyor iktidarı. 

Patronlar turist bekliyor: “Acele sınavlarınıza girip çıkın. Cebinde parası olanları otellerimize bekliyoruz.”

Bu düzende adalet yok.

Bu düzende akıl yok.

Bu düzende gelecek yok!İndir