'Karadeniz eşitlik bayrağını yeniden yukarı kaldıracak'

'Karadeniz eşitlik bayrağını yeniden yukarı kaldıracak'

Nazım Hikmet Anması ve Şiirli Söyleşi etkinliği Türkiye Komünist Partisi (TKP) Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Volkan Atılgan ve tiyatro sanatçısı Orhan Aydın'ın katılımıyla Ordu TESK Otel'de gerçekleştirildi.

Nâzım Hikmet Anması ve Şiirli Söyleşi etkinliği Türkiye Komünist Partisi (TKP) Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Volkan Atılgan ve tiyatro sanatçısı Orhan Aydın'ın katılımıyla yapıldı. TKP Ordu il örgütünü temsilen Hüsnü Çuhadar'ın açılış konuşmasını yaptığı söyleşi TKP'nin 10 Mart "Aynı Gemide Değiliz" mitinginin görüntüleriyle devam etti. İlk sözü alan tiyatro sanatçısı Orhan Aydın "Ben bu toprakların çocuğuyum, Artvinliyim" diye sözlerine başladı. "Yıllardır bu topraklarda eşitlik, özgürlük, kardeşlik için sanat üretmeye çalışıyorum. Karadeniz bölgesi, doğasıyla, insanıyla bambaşka bir yere sahip. Karadeniz İsyandadır ve Derelerin Kardeşliği platformları o kadar çok yakıştı ki bu bölge insanının duruşuna, davranışına, aklına. Karadeniz dünden bugüne eşitlik, özgürlük, kardeşlik, sosyalizm mücadelesinin bayrağını yukarı kaldırmıştır" dedi. 

"TERZİ FİKRİ'NİN TOPRAĞINDA GERİCİ İŞGAL VAR"

"Burası Terzi Fikri'nin toprağı. Çok önemli bir destan yazıldı, zamanında ben de onun parçası olmuştum" diyen Orhan Aydın, Fatsa'nın bugün gericiliğin işgali altında olmasından duyduğu acıyı dile getirdi. "Cumhuriyet, tarihinin en büyük talancılarıyla, soyguncularıyla, tecavüzcüleriyle karşı karşıya. Kadına, doğaya, hayvana düşman bir anlayış hakim. Birleşerek bu soysuzluğu alaşağı edebiliriz diye düşünüyorum" şeklinde konuşan Aydın, "Ben bir sanatçı olarak sanatın kendisinin politika olduğunu düşünmekteyim. Keşke politika da sanat gibi yapılabilseydi soysuzlaşmazdı. Hayatım boyunca örgütlü olmanın hayata güç katacağını inandım, suskunluğun sisteme teslim olmak anlamına geldiğine inanıyorum" dedi.

Aydın, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Örgütlenmiş cehalet bu ülkeye yapılan en büyük düşmanlıktır, AKP-MHP faşizminin gücü bu halkı teslim almaya ayrıştırmaya yetmeyecektir. Burası Şeyh Bedreddinlerin, Pir Sultan Abdalların, Yılmaz Güneylerin, Nazım Hikmetlerin ülkesidir. Irkçı, dinci güruh bu ülkede derin saralar oluştursalar da asla maya tutturamayacaklar. 68'de ortaya çıkanlar, Denizler, Mahirler, İbrahimler büyük bir damar bıraktılar. Eşitlik, özgürlük, kardeşilik, aydınlanma damarıdır bu. Buna sahip çıktığımız sürece yeni bir Türkiye yaratmak bizim elimizde. Hayatın her alanında örgütlenmeliyiz. Gericiliği yenmenin yolu da örgütlenerek yakacağımız aydınlanma ateşidir. Bugün için çağrım şudur; sandığa birer kırmızı karanfil atın ki gelecekte ne yapacağımızı beraber planlayalım."

"ORDU'DA İKİ BAKAN, BİR MİLLETVEKİLİ İLE MÜCADELE EDİYORUZ"

TKP Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Atılgan, Orhan Aydın'dan sonra söz alarak Nazım Hikmet'in otobiyografi şiiriyle konuşmasına başladı. 1902'de doğan Nazım Hikmet'in 1923'ten beri Türkiye Komünist Parti üyesi olduğunu hatırlatan Atılgan, "Nazım Hikmet'i bu kadar değerli kılan, yaşamı boyunca emek mücadelesi içinde ezilenlerin yanında olmasıdır" diye vurguladı. "Ordu'da kamuoyu vicdanı Türkiye genelinin ötesinde daha da yaralı" diyen Atılgan, Ordu'da seçimlerle ilgili şunları söyledi: "Bugün CHP kadroları tarafından inkar ve red edilse bile hepimiz biliyoruz ki yaklaşık iki ay İdris Naim Şahin adlı insanın adaylığı Ordu kamuoyu vicdanına tartıştırıldı. CHP'nin üst organlarında görev alan Seyit Torun, İdris Naim Şahin hakkında 'kendisini tanırım, iyi insandır, kefilim' diye beyanat verdi bir buçuk ay önce. Çok garabet bir seçime gidiyor Ordu ve Ordu'nun seçim sonuçları Türkiye'nin gündemine oturacaktır."

Atılgan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Seçim çalışmalarına başladığımız günden beri Ordu'nun ilçelerinde, en muhazafakar denilen köylerinde dahi çalışma yaparken hiçbir olumsuz tepkiyle  karşılaşmadık. 1965-66 parlamentosundan bu yana, TİP'ten bu yana, Boran'lardan Aybar'lardan bu yana yakalanmış bir sempati var. Ovacık var, Fatih Mehmet Maçoğlu var. 31 Mart yerel seçimlerinde TKP solcuların, devrimcilerin, sosyalistlerin çatısı olacaktır. Bana verilecek oy sadece TKP'ye değil, sol, devrimci değerlere yazacaktır. Ordu'da iki bakan, bir milletvekili ile mücadele ediyoruz. Sizleri TKP'ye güç katmaya, oy vermeye  çağırıyoruz."

Etkinlik Orhan Aydın'ın okuduğu Nazım Hikmet şiirlerinin ardından TKP Altınordu Belediye Meclis Üyesi adayı Zikri Demiröz'ün tanıtılması ile sona erdi.