Türkiye ve Hollanda'nın emekçi halklarına

Türkiye ve Hollanda'nın emekçi halklarına

Hollandalı ve Türkiyeli komünistler, iki ülke arasındaki gerilim üzerine ortak bir açıklama yaptılar. Açıklamada Türkiye ve Hollanda hükümetleri eleştirilirken, işçi sınıflarına iki ülke burjuvazisine karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Türkiye ve Hollanda'nın Emekçi Halklarına

İki ülke arasında burjuva siyasetçilerinin düzeysizliğini yansıtan, uzun yıllar boyunca görülmedik şiddette bir kriz yaşanıyor. Şimdi bu krizin etrafında iki halkın milliyetçi duygularını kışkırtıp tırmandırılan gerilimden siyasi rant elde etmeye çalışıyorlar.

Oysa skandal boyutlara varan krize neden olan olayın kahramanı durumundaki siyasilerinin defalarca kendi emekçi halklarına saldırdığını, işçi sınıfının haklarını gasp eden uygulamalara imza attığını biliyoruz. Her iki taraf da zengin sınıfları, sömürücü tekelleri temsil ediyor.

Erdoğan ve AKP Hükümeti referandum sürecinde içine düştükleri çaresizlikle bir "dış düşman" yaratmaya bel bağlamış gözüküyor. Hollanda Hükümeti ise Avrupa Birliği'nin içinde bulunduğu krizi aşmak için yabancı düşmanlığını tercih ediyor.

Bizler, Hollanda Yeni KP'si ve TKP olarak emekçi halklarımızı dayanışmaya ve sermaye sınıfının düzeysiz, geri siyasetlerine esir olmamaya çağırıyoruz.
 

Ve  bu koşullarda;

Avrupa Birliği'nin emperyalist politikalarına karşı duracağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Yükselen ırkçılığın ancak işçi sınıfının birliği ile durdurulabileceği gerçeğini hatırlatıyoruz.

İşçi sınıfının ve göçmen işçilerin haklarını kısıtlamaya dönük her uygulamaya karşı birlikte, enternasyonalist bir bilinçle mücadele edeceğimizi ivurguluyoruz. 

Daha iyi bir kapitalizmin mümkün olmadığına, tek seçenek olan sosyalizm için mücadelenin yoğunlaştırılması gerektiğine işaret ediyoruz.

 HYKP  MK ve TKP MK