TKP'nin Sesi'nde Günün Yorumu: Anlamak gideni ve gelmekte olanı

TKP'nin Sesi'nde Günün Yorumu: Anlamak gideni ve gelmekte olanı

TKP’nin Sesi bültenindeki Günün Yorumu’nda bugün, 1923 yılından ölümüne kadar Türkiye Komünist Partisi üyesi olan Nâzım Hikmet anılıyor.

Bugün büyük insanlığın büyük şairi Nâzım Hikmet’in ölümünün 57. yıldönümü.

Sermaye düzeninin, insanın insana kulluk etmesinin karşısına dikilen komünist şairimiz, yaşamı boyunca Türkiye işçi sınıfına ve onun örgütlü gücüne inandı. Yobazın karanlığını, yabancının roketini, paranın padişahlığını yenecek asıl toplumsal gücün emekçiler olduğunun bilincindeydi. 20. yüzyılın “oluşturucu ilkesinin” kapitalizm ile sosyalizm arasındaki mücadeleden geçtiğini biliyordu ve çok net bir biçimde sosyalizmin yanında saf tutmuştu.

TKP’nin Sesi bültenindeki Günün Yorumu’nda bugün, 1923 yılından ölümüne kadar Türkiye Komünist Partisi üyesi olan Nâzım Hikmet anılıyor. Bir komünist olarak işçi sınıfının yanında verdiği mücadelenin anahatlarına değinilirken sanatıyla mücadelesinin ayrılmaz bir bütün olduğuna vurgu yapılıyor.

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=JgFDmH4Lc3g&feature=emb_title

Soundcloudhttps://soundcloud.com/tkpninsesi/gunun-yorumu-anlamak-gideni-ve-gelmekte-olani

Spotifyhttps://open.spotify.com/episode/5DOSWQjjZxu9roPeIZSFts?si=mszB3ayDSX2NxvyjqKPvIA

Podcasthttps://podcasts.apple.com/tr/podcast/g%C3%BCn%C3%BCn-yorumu-anlamak-gideni-ve-gelmekte-olan%C4%B1/id1472013604?i=1000476604926&l=tr