9 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü’nün 75. yılı Berlin’de anıldı

9 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü’nün 75. yılı Berlin’de anıldı

9 Mayıs Zafer Günü, kutlamaların salgın önlemleri nedeniyle iptal edildiği Berlin'de de anıldı. Treptower'daki Kurtarıcı Asker Anıtı'na çiçek bırakıldı.

9 Mayıs'ta, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin 9 Mayıs’ta Berlin’i özgürleştirmesi ve Nazi İmparatorluğunun sonunu getirmesinin 75. yılı Berlin'de anıldı.

 Faşizme Karşı Zafer Günü’nün 75. yılı için planlanan büyük kutlamaların koronavirüs pandemisi sebebiyle iptal edilmesine rağmen her yıl olduğu gibi bu yıl da başta Sovyet coğrafyasından olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen insanlar anıta karanfil bırakarak minnet gösterisinde bulundular. 

Türkiye Komünist Partisi de, Yunanistan Komünist Partisi ve Alman Komünist Partisi ile birlikte kortej oluşturarak kutlamalara katıldı ve Treptow bölgesinde bulunan Kurtarıcı Asker Anıtı’na karanfil bıraktı. 

Kurtarıcı asker anıtı

Treptow’daki Kurtarıcı Asker Anıtı, Berlin kuşatması sırasında Treptow semtinde hayatını kaybeden 7 bin Sovyet yurttaşının anısına, Sovyet mimar Yakov Belopolsky tarafından tasarlandı. Anıt, mimarın Magnitogorsk ve Volgograd’daki anıtları ile birlikte bir üçlemenin son parçasını oluşturmaktadır. 7 bin Sovyet askerinin hayatlarını kaybettiği alan üzerine inşa edilmesiyle de ayrı bir anlam taşımaktadır.

Tiergarten ve Pankow semtlerindeki anıtlar ile birlikte, Treptow’daki Sovyet Savaş Anıtı, Berlin’deki 3 Sovyet anıtından biridir. Alman Demokratik Cumhuriyeti sınırlarında kalan bu anıt, diğer ikisinin Federal Almanya sınırları içerisinde kalması sebebiyle uzun yıllar merkezi Zafer Günü kutlamalarının yapıldığı yer olarak hizmet etti.