75. yılında sosyalizmin Zafer Günü kutlu olsun!

75. yılında sosyalizmin Zafer Günü kutlu olsun!

Yarın 9 Mayıs.

27 milyonu Sovyet yurttaşı olmak üzere 75 milyon insanın yaşamını yitirdiği, milyonlarcasının yaralandığı bir yıkıma yol açan Naziler ve işbirlikçilerinin, halkların mücadelesi karşısında teslim olduğu gün.

Büyük Anayurt Savaşı’nın zaferle noktalandığı, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın sonlandığı Zafer Günü kutlu olsun!

9 Mayıs yalnızca halklara barışın geldiği gün değil; aynı zamanda sosyalizmin bir ekonomik ve toplumsal sistem olarak kapitalizme üstünlüğünün ispatlandığı gündür. O günden sonra barışın, halkların kardeşliğinin ve emperyalizme karşı bağımsızlığın pusulası sosyalizm olmuştur.

Sosyalizmin yokluğunda ise dünya, savaş, yıkım ve ölüm üretmeye devam ediyor. Yoksul emekçilerin acımasızca ölüme terk edildiği pandemi günleri, sosyalizmin ne kadar acil bir ihtiyaç olduğunu açıkça göstermiştir.

75 yıl önce zaferi yaratanlar Sovyet halkı ve tüm Avrupa’dan partizanlar, faşizme karşı direnenler, sosyalistler, komünistlerdir.

Naziler ve işbirlikçileri dedik… Bugün hâlâ ayaktalar, Krupp’lar, Daimler’ler ve diğerleri. Onların bugünkü siyasi temsilcileri ise Zafer Günü’nden antikomünizm çıkarmakla meşgul.

Sosyalizmi “totaliterlik” adı altında karalamak, Sovyet kahramanlarının izini tarihten silme girişimleri, liberal çarpıtmalar… Zafer Günü’nü Sovyetleri yok saymak adına “Avrupa Günü” diye adlandırmak… Bunların hiçbiri halkların hafızasından bu zaferi ve bu zaferi canıyla, emeğiyle var edenleri silmeye yetmeyecek. Halkların pusulası yine sosyalizm olacak.

75. yılında sosyalizmin Zafer Günü kutlu olsun!

Türkiye Komünist Partisi, Büyük Zafer’in 75. yıldönümünü özel bir programla kutluyor...

9 Mayıs Cumartesi saat 21.00'de yayınlanacak programı izlemek için tıklayınız: