1 Mayıs'a Armağan: Omuz Ver Yayında

1 Mayıs'a Armağan: Omuz Ver Yayında

Gülcan Altan’ın yeni bestesi “Omuz Ver” tüm dijital platformlarda yayında.

Boyun Eğme yazılı bir pankartın Atatürk Kültür Merkezi’nin çatısından aşağıya sallandırılması Haziran Direnişi’nin hafızalara kazınan anlarından biriydi. Gezi’nin bağrından çıkan ezgilerden biri işte bu iki sözcüğü notalara dökmüştü. Yaratıcısı Gülcan Altan, yıllar boyunca sanatsal birikimini dayanışma etkinliklerine, direnişlere, kitle konserlerine taşıyan, boyun eğmeyen bir sanatçıydı. 

“Boyun Eğme” şarkısı bugün dillerden düşmüyor. Ve şimdi onun yanına yine iki anlamlı sözcük ekleniyor: “Omuz Ver”. Bizim coğrafyamızın yanı sıra bütün dünya halklarının ve ezilenlerin mücadelesinin yarattığı yüzlerce ezgiyi başarıyla yorumlayan Gülcan Altan bu kez Türkiye Komünist Partisi’nin 100. yılı için hazırladı şarkısını. 10 Eylül’de dinleyiciyle buluşacak olan yeni albüme adını da veren “Omuz Ver”i salgınla ve adaletsizlikle mücadele eden bütün emekçi halkların 1 Mayıs’ına armağan ediyoruz.

Gülcan Altan kimdir?
İstanbul Samatya’da çok kültürlü ve dilli bir semtte dünyaya geldi. Çocukluğu bu çok kültürlülük içinde geçti. Türkler, Ermeniler, Rumlar, Süryaniler, Yahudiler arasında büyüdü. Köken olarak Çerkes’dir. Lise yıllarında amatör olarak başladığı müzik hayatını Trakya Üniversitesi’nde işletme eğitimi alırken profesyonel olarak sürdürmeye başladı. Kendi orkestrası ile bir çok konser verdi.

2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na dereceyle girdi ve birincilikle bitirdi. Etnik ve Dünya müziği ile ilgili çalışmalarına konservatuar yıllarında başladı ve geliştirdi. Konser Repertuarında bu yüzden bir çok dilde söylediği şarkılar vardır. Gitar, Klasik Türk Müziği Kemençesi ve Diatonik Akordeon çalıyor.

2005 yılında Master eğitimini Yeditepe Üniversitesi’nde Müzik Eğitmenliği üzerine yaptı.

2008 yılında “Gülümser” isimli ilk Türkçe albümü yayınlandı. Albümünde Türkiye’nin önemli bestecilerinden Vedat Sakman’ın şarkılarını yorumladı.

2009 yılında Adigey Cumhuriyeti ve Abhazya’da Adige ve Abhaz müzikleri ile ilgili çalışmalar yaptı.

2010 yılında çıkan ve 10 dilde 10 şarkı “Anlat” isimli etnik albümün ilk şarkısı olan Dann’er Sip’o isimli Çerkezce şarkıyı söyledi.Böylece İstanbul caddelerinde ilk kez Çerskesce bir şarkı çalınmaya başlamış oldu..

2011 yılında Adigece ve Abhazca şarkıların yer aldığı “Gunef” albümü çıktı. Çerkeslerin 147 yıldır yaşadığı Anadolu topraklarında satış listelerinde ilk sıralara çıkan ilk Çerkesçe albüm olması önemlidir. Ayrıca bu topraklarda profesyonel olarak varolan ilk kadın sanatçıdır.

2015 yılında Büyük Çerkes Sürgünü’nün anısına bestelediği “Çel’e Yegek’o ( Okuyan çocuk) isimli Adigece şarkısı yayınlandı.

2015 yılında 3.solo albümü “Bir ömür bize yeter” albümünü yayınladı. Çoğunlukla kendi şarkılarını seslendirdiği albümde doğu-batı sentezinde bir müzikal çeşitlilik sergilenmiştir.

2018 yılında Fransa’nın Metz Bölgesinde Kilise konserleri verdi. Okullarda dil ile ilgili çalışmalar yaptı.

2018 yılında Küba Devleti’nin davetiyle konserler verdi.

2019 yılında Abhazya Devleti’nin 25. Zafer Yılı adına bir marş besteledi. Abhazya Devleti bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle “Abhazya Devlet Sanatçısı” ünvanı verdi.

Etnik müziklerle ilgili araştırmalar yapıyor. İspanyolca, Portekizce, İngilizce, Baskça, Rusça, İsveçce, Arapça, Süryanice, Ladino, Ermenice, Kürtçe, Gürcüce, Rumca, Lazca, Adigece, Abhazca gibi bir çok dilde şarkılar söylüyor. 

KÜNYE
“Omuz Ver”
Söz ve Müzik: Gülcan Altan
Albüm Kapağı-Çizim: Ömer Koçağ
Tasarım: Özgür Aydoğan