Düzeniniz batsın

Düzeniniz batsın

Çocuk emeğini sömürenlerin, geleceğimizi karartanların, işçilere kölelik koşullarında çalışmayı dayatanların siyahi bir çocuk üzerinden “ırkçılık” yapması tesadüf değildir. Ancak konu ırkçılığın da ötesinde bu düzenin en acımasız hali olan çocuk emeği sömürüsüdür. 

Geçtiğimiz günlerde İsveçli giyim markası H&M bir çocuk model skandalı ile gündeme geldi. H&M’nin internet sitesinde yer alan bir tanıtımda siyahi bir çocuğa “Coolest Monkey In The Jungle” (Ormandaki En Havalı Maymun) yazılı bir kıyafet giydirildiği görüldü. Konuya sosyal medyadan tepki gösterildi. 
Bu markanın sicilinde şunlar var:
Almanya’da tanesi 5 avroya satılan tişörtü günde 12 saat çalışarak üreten her Bangladeşli işçi günlük 1.35 avro kazanıyor. 
Ülkemizdeki H&M’nin üretim yaptırdığı merdiven altı atölyelerde, işçilerin insanlığa yakışmayacak koşullarda uzun saatler, düşük ücretlerle, iş güvenliksiz, asgari ücret altı ve sigortasız çalışmak zorunda bırakılıyor.
Aynı H&M, Şubat 2016’da Türkiye’de ürünlerinin üretildiği atölyelerde çocuk işçilerin karın tokluğuna çalıştırıldığını itiraf etti. Özellikle Suriyeli çocukların…
Sadece H&M için değil pek çok büyük tekstil markası için benzer bir durumun geçerli olduğunu biliyoruz.
Çocuk emeğinin kullanıldığı ortaya çıktığında ve basına yansıdığında aralarında H&M’nin de olduğu bu markalardan birinin CEO’sunun açıklaması çocuk işçiliğin tamamen denetlenmesinin mümkün olamayacağı yönünde olmuştu.
Peki ülkemizdeki yetkililer bugüne kadar konuyla ilgili ne yaptı? 
Hemen, hiçbir şey! 
Buna benzer konusu yalnızca H&M olmayan onlarca çocuk işçiliği haberine rağmen ülkemizde  bugüne kadar herhangi bir inceleme, soruşturma  başlatılmadı.  H&M ya da başka bir marka çocukları sömürdü, devletin yetkili kurumları ise göz yumdu. 
Hal böyleyken Çalışma Bakanlığı’nın 2018 yılını çocuk işçiliği ile mücadele yılı ilan etmesinin iki yüzlülük olduğunu TKP olarak geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurmuştuk. 
Çünkü iyi biliyoruz ki bu düzen devam ettikçe patronların ucuz işgücü ihtiyacının doğal bir sonucu olarak çocuk emeği sömürüsü de devam edecek. Emek sömürüsünün en acımasız hali olan çocuk işçiliği bir yandan hız kesmeden artarken göstermelik söylemlerle bunu engellemeye çalışıyor görüntüsü verenler patronlarla işbirliği yapanların ta kendisi.
TKP olarak, sermaye sınıfının  suçlarının da bunu görmezden gelenlerin  de takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. 
Çocuk emeğini sömürenlerin, geleceğimizi karartanların, işçilere kölelik koşullarında çalışmayı dayatanların siyahi bir çocuk üzerinden “ırkçılık” yapması tesadüf değildir. Ancak konu ırkçılığın da ötesinde bu düzenin en acımasız hali olan çocuk emeği sömürüsüdür. 
Bütün bunlar ülkemizde ve dünyada sermaye düzeninin; insanlığa çürüme, yoksulluk ve kölelik dışında hiçbir şey sunmadığını göstermektedir.
Irkçılık da gericilik de bu düzenin parçasıdır.
TKP bu düzeni tamamen ortadan kaldırmayı, ırkçığın da gericiliğin de esamesinin okunmadığı insanca bir düzen kurmayı   hedeflemektedir. İnsanca bir yaşam  için  Türkiye emekçilerini TKP’de örgütlenmeye ve  bu bozuk düzene karşı mücadele etmeye davet etmektedir.

 

12 Ocak 2018 Cuma günü saat 12.30’da Maslak’ta  H&M Türkiye Genel Müdürlüğü önünde yapacağımız basın açıklamasına tüm İstanbul halkını davet ediyoruz.

 

Türkiye Komünist Partisi
10 Ocak 2018