Bu dünyanın düzeni bozuk!

Bu dünyanın düzeni bozuk!

Türkiye Komünist Partisi 2017’de başlattığı ‘Çocuk işçilik suçtur, yasaklanmalıdır’ çalışmasına 2018’de de devam ediyor. Çocuk emeğinin sömürülmesine son vermenin yolu emek düşmanlarına vereceğimiz cevaptan geçiyor. 5 Ocak 2018 Cuma günü saat 12.00’de Beyoğlu’nda Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü önünde yapacağımız basın açıklamasına tüm İstanbul halkını davet ediyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 yılını ‘çocuk işçilikle mücadele yılı’ ilan etti.

Çocuk işçilik Bakanlığı bile kaygılandırmaya başladığına göre akıl almaz boyutlara ulaştığını görmek zor değil. Resmi rakamlara göre 890 bin olan çocuk işçi sayısı ülkemizde gerçekte 2 milyona yaklaşmış durumda. Bu sayının artık neredeyse yarısını Suriyeli çocuk işçiler oluşturuyor.

Çocuk emeği her yerde!

2 milyon çocuğun sokakta, atölyede, tarlada, sanayide, kafede, mağazada çalıştığı bir ülkede hepimiz için artık görmeye alıştığımız bir tablo bu. Hemen hepimiz gündelik hayatımızda çocuk emeği ile üretilen ürünler kullanıyor, bu suça dolaylı da olsa ortak olmuş oluyoruz.

Evinize sipariş ettiğiniz yemeği ehliyetsiz bir şekilde motorlar ile getiren, markette poşetlerinize “yardımcı” olan, kuaförde ceketinizi tutan, evinize gelen ustanın eşyalarını taşıyan, alışveriş yaptığınız pazar tezgahının “limonlardan sorumlu” kişisi, kağıt atık toplama işçisi… Çocuk işçiler gözümüzün önünde.

Bakanlığın eylem planında ise ‘kendi işini kurarak çocuğunu çalışma yaşamından çekecek ailelere’ kredi kolaylığı var, aileleri borçlandırma var. Çocuk emeği sömürüsünün temel nedenlerinin göz ardı edilip, çocuklarla ilgili konularda söz söyleyebilecek son kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığıyla işbirliği var. Kapitalizmin kendi bünyesinde sürekli beslediği işsizliğin, yoksulluğun, sömürünün yaş ayrımı yapmadan, daha çocukken kişilerin temel haklarını nasıl gasp ettiğini gösteren herhangi bir şeyse yok.

Bilinçli denetimsizlik, kâr hırsıyla sömürüye göz yumulması,  çıkarılan 4+4+4 vb. yasalar ve daha nice insanlık dışı, piyasacı uygulamalar tüm bunlara zemin hazırlamaktadır. Çocuk emeğini ülkemizde yıllar boyu bizzat kendi elleriyle yaratanlar şimdi bu programlarla ‘mücadele ediyoruz’ mesajı veremezler. Ülkemizde işsizliği, yoksulluğu, kayıt dışılığı, eğitimde gericiliği, iş cinayetlerini, sömürü düzenini sorgulamadan çocuk işçilikle mücadele ilan etmek dikkate alınır değildir.

Çocuk işçilik her şeyden önce bu düzenin ürettiği en büyük suçtur. Emek sömürüsünün en korkunç, en denetimsiz, en ezici halidir.

Türkiye Komünist Partisi 2017’de başlattığı ‘Çocuk işçilik suçtur, yasaklanmalıdır’ çalışmasına 2018’de de devam ediyor. Çocuk emeğinin sömürülmesine son vermenin yolu emek düşmanlarına vereceğimiz cevaptan geçiyor.

5 Ocak 2018 Cuma günü saat 12.00’de Beyoğlu’nda Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü önünde yapacağımız basın açıklamasına tüm İstanbul halkını davet ediyoruz.

 

Türkiye Komünist Partisi
3 Ocak 2018