temel belgeler bildiriler broşürler yayınlar iletişim ANASAYFA
TKP Başkanı Güler: Biricik çıkar yol sosyalizm
21 Temmuz 2007, Cumartesi

Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Aydemir Güler, Türkiye'nin bugünkü fotoğrafıyla sosyalist Türkiye arasındaki mesafenin çok açık olduğuna dikkat çekerek, 'Sosyalizm tercih değil, biricik çıkar yolumuzdur' dedi.

Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Aydemir Güler, Türkiye'de kaynak sorunu değil, kaynaklarların "adil ve rasyonel" dağılımı sorunu olduğuna dikkat çekerek, devletin özel sektörü teşvik etmesinin kaynak israfı anlamına geldiğini savundu. Güler, Türkiye'nin verdiği fotoğrafla sosyalist Türkiye arasındaki mesafenin çok açık olduğuna dikkat çekerek, "Sosyalizm tercih değil, biricik çıkar yolumuzdur" dedi.

CNN TÜRK'teki "Seçim 2007" programına konuk olan TKP Başkanı Güler, partisinin programıyla ve güncel siyasetle ilgili kimi soruları yanıtladı. Güler konuşmasına, TKP'de kişisel liderlik anlayışı değil, bunun yerine kolektif bir işleyişin var olduğunu söyleyerek başladı. Güler, seçim sonuçlarına ilişkin bir soruya, baştan kimi sınıflandırmalar yapıldığını anımsatarak, "Tahmin için kimseye bir şey sorulmadı. Genel tahminlerden ayrıksı bir şey söylemeyeceğim" diye yanıt verdi. TKP'nin milletvekili aday listelerinin oluşturulduğu Yurtsever Cephe'nin kuruluş sürecini anlatan Güler, Yurtsever Cephe'nin TKP'nin çağrısıyla oluştuğunu kaydetti.

"Baraj insanların vicdanında ve bilincinde"
Yüzde 10 barajını geçemeyeceklerini bildiklerini, buna karşın hiçbir zaman barajı geçeceklerini söylemediklerine dikkat çeken Güler, barajla sorunları olduğunu söyledi. Güler, "İnsanlara gerçekleri, görüşlerimizi, önerilerimiz anlatmaya çalıştık. Türkiye'de konuştuğumuz binlerce, onbinlerce, yüzbinlerce insana soruyoruz: 'Söylediklerimizde yanlış, haksız, beğenmediğiniz ne var?' diye. 'Doğru söylüyorsunuz' diyorlar. Yüzde 10 barajından önce insanların vicdanında, bilincinde bir baraj var. İnsanlar 'bu düzen böyle gelmiş, böyle gider' diye bakıyorlar. En büyük baraj budur" diye konuştu.

Türkiye jandarma olmamalı
Güler, TKP'nin programındaki İsrail ile yapılan tüm gizli ve açık anlaşmaların iptal edileceği yönündeki ifadenin hatırlatılması üzerine, İsrail'in, ABD'nin Orta Doğu'daki küçük bir maketi olduğunu ifade etti ve Lübnan'da yaşanan işgale ve Filistin'deki iç savaşa dikkat çekerek, "Polise jandarmaya ihtiyaç var. Bu da Türkiye'den bekleniyor. Bu fonksiyonunu lağvedilmesi gerekiyor" dedi.

"Örgütsüz bir toplumda demokrasi olmaz"
Programlarında yer alan halkın temsilcilerinin "geri çağrılması" yönündeki ilkeye değinilmesi üzerine ise Güler, halkın temsilcilerinin geri çağrılması hakkının Paris Komünü'nün yasalarına konduğunu anlattı. Türkiye'de halkın karar alma süreçlerinin tamamen dışına itildiği bir durum yaşandığını belirten ve bunu yanlış olarak nitelendiren Güler, "Deniyor ki insanlara, 'Oyunu ver bir dahaki sefere yine verirsin ama o zaman kadar dertlerinin çözümünü benden bekle'. Örgütlü toplum kendi temsilcilerini kademe kademe seçebilir. Örgütsüz bir toplumda da demokrasi olmaz" dedi.

Yine parti programlarında yer alan kadın ve erkeklerin askerlik yapacaklarına ilişkin ilkenin hatırlatılmasına üzerine ise Güler, "Askerlik o ülkede yaşayan bütün halkın toplum yararına bir dayanışma evresi ve toplumsal dayanışmanın, karşılıksız bir şeyler vermenin bir örneği olabilir. Askerlik yardımlaşma ve karşılıklı bir şeyler vermek yeriyse eğer, kadın erkek ayrımı gösterilmez" şeklinde görüş bildirdi.

Devlet çalışabilir insanlara iş imkanı sunmalı
Türkiye'de resmi rakamlara göre 5 milyon işsiz, 4.5 milyon da çocuk işçinin bulunduğunu kaydeden Güler, Demek ki birileri çocukları çalıştırmayı tercih ediyor. İşin doğru kısmı devletin bütün çalışabilir insanlarına iş imkanı sunmasıdır" dedi.

Devletin özel sektötü teşviki kaynak israfı
Türkiye'nin 15 yıl önce 50 milyar dolar civarında olan dış borcunun bugün 200 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Güler, "Dış borç için Türkiye varını yoğunu bunları ödemek için satıyor. Elde satacak bir şey kalmayınca ne olacak? Cevap yok" diye konuştu. Güler, Türkiye'nin kaynak sorunu değil, kaynaklarların "adil ve rasyonel" dağılımı sorunu olduğunu belirtti. Güler devletin özel sektörü teşvik etmesinin kaynak israfı anlamına geldiğini savundu. Üniversite açmaya ilişkin vaatleri işsizliğin ertelenmesi olarak değerlendiren Güler, "Eşit parasız eğitim olabilmesi bir ütopya değildir. Dünyada yaşanmış örnekleri var" dedi.

Türkiye'nin fotoğrafı ile sosyalist Türkiye arasındaki mesafe çok açık
Türkiye'nin verdiği fotoğrafla sosyalist Türkiye arasındaki mesafenin çok açık olduğunu dile getiren Güler, "Seçim meydanlarına darağacı ipi sallandırılıyor. Türkiye halkı onu bunu asalım diye davranan bir topluluksa, bu halk değil kana susamış bir sürüdür. Halk buradan çıkacak, ülkesinde olan biten her şeye müdahil olacak" dedi. Cumhurbaşkanının halkın seçmesinden yana olmadıklarını açıklayan Güler, görüşlerini "Milyonlarca kişinin bir kişiye vekalet vermesi yanlıştır. Halkın örgütlenmesi ve kademe kademe seçmesi gerekir. Halk seçerse rejim tehlikeye düşer deniliyor. Halk müdahale ettiğinde yıkılacak bir düzen varsa, bunun altı koflaşmıştır ve değiştirilmelidir" diye anlattı.

Güler, konuşmasını sosyalizmin bir tercih değil, insanların "biricik çıkar yolu" olduğunu söyleyerek noktaladı.
 
Seçim Günlüğü...
Diğer haberler...
Etkinlik Duyuruları...
sandık görevli formu   fotoğraflar   afişler   video   müzik   dostlarımız